Hľadanie múdrosti

Hľadanie múdrosti

Hľadanie múdrosti

Považská knižnica v Považskej Bystrici v rámci svojho vzdelávacieho cyklu Harmónia súvislostí ponúkla v utorok 14. septembra 2010 verejnosti unikátnu prednášku s Dr. Cyrilom A. Hromníkom, pod názvom Slováci (Sloveni), kde sú vaše korene?
Stretnutie s významnou vedeckou osobnosťou sprostredkoval a viedol šéfredaktor dvojtýždenníka závislého od etiky KULTÚRA, básnik Teodor Križka. Vzdelávacie podujatie sa Považskej knižnici podarilo pripraviť vo veľmi krátkom čase aj vďaka spolupráci s prednostom Obvodného úradu Považská Bystrica PhDr. K. Janasom. Vzácnych hostí najskôr prijali predstavitelia mesta Považská Bystrica primátor MUDr. M. Adame, viceprimátor Ing. S. Haviar a prednosta MsÚ Ing. M. Novák.
Prevratné, nové poznatky o pôvode, histórii a jazyku našich predkov, ktoré posúvajú našu najstaršiu históriu o tisícky rokov do minulosti, si mali poslucháči príležitosť vypočuť od originálneho, nesmierne erudovaného odborníka - archeológa, orientalistu, arabistu, historika, etymológa Dr. Cyrila A. Hromníka. Články o jeho o práci boli u nás publikované po prvý krát v Kultúre, neskôr vo Vitalite, Slov. nár. novinách atď. Časť vyšla i knižne v podobe publikácie Sloveni, Slováci, kde sú vaše korene?
Dr. Cyril A. Hromník, dlhodobo žije v Kapskom Meste v JAR. Väčšinu svojho času trávi v archeologických lokalitách. Počas svojho terajšieho pracovného pobytu na Slovensku (po dvanástich rokoch), prednášal v Bratislave, Prešove, Košiciach, Poprade, Banskej Štiavnici, Nitre. Tesne pred odletom do Kapského Mesta mal záverečnú prednášku v Považskej Bystrici. Prvou z otázok, ktorú nám položil, bolo - čo znamená, aký význam má slovo Váh? Správnu odpoveď netušil nik z opýtaných. Vysvetlil nám, že Váh preteká Považskou Bystricou a leží v súradnici starodávnej osi na severozápade. To znamená aj veľmi pozitívne predpoklady pre mesto. Považská Bystrica sa nachádza na veľmi významnej kozmologickej čiare múdrosti, ktorá nás vedie a ktorá je vyjadrená v názve Váhu. Váh znamená slovo, (reč). Pán Dr. Hromník dal súvis, spojenie medzi slovo Váh a hľadanie múdrosti. (Svätý Hieronym, autor Vulgáty - prekladu Biblie, nám nezanechal v preklade pôvodné pomenovanie Stvoriteľa - EL, ELOIM, JAHVE a tým sa Biblia zahmlila. Veď aj pôvodné zvolanie ukrižovaného Ježiša znie: "Eli, Eli, lema sabachthani?", čo znamená: "Bože môj, Bože môj, prečo si ma opustil?" My, Sloveni, Slováci máme dávnu históriu, kedy sme rozumeli ELOVI veľmi dobre. EL je jedným z prejavov Boha - svetlo, ďalej Eliot - ten zo svetla alebo Jahva, t.j. Slovo.)
Slovo Jahva je pre nás zaujímavé tým, že z neho je odvodený názov Váh. Bez Slova neexistuje múdrosť! Múdrosť prichádza z Váhu (zvyšky kozmológie), Indovia sú v pozadí našej civilizácie; velebili, uctievali BOHA.
Podľa Dr. Cyrila Hromníka sme jedným z najstarších národov v Európe. Sloveni (Slováci) vrátane Považia sú tu 5000 rokov pred Kristom alebo od počiatkov doby bronzovej. Zachovalo sa nám to nielen v materiálnej evidencii (archeologické podklady), ale najmä v jazykoch (etymológii), kde sa odrážajú mená riek, kovov... Celkom jasné dravidské slová sú tu od tej doby, keď k nám chodili prospektori, mnísi, obchodníci, pútnici za zlatom, cínom, jantárom...
Veľkou vzácnosťou je skutočnosť, že máme meno Sloveni z indického Venjan, ako sa hovorilo v Indii - velebníci (uctievači) vlasatého, dlhovlasého Boha. My sme si Venjana, preložili ako Volosa - t.j. Boh, ktorý má dlhé vlasy. Keď sme sa stali kresťanmi, koncept vlasatého Boha sme si preniesli na Ježiša Krista, ktorý je pre nás tiež dlhovlasý a vždy mu dávame dlhé vlasy (v ikonách, obrazoch), je to pokračovanie našej starej tradície.
Dr. Cyril Hromník na najstarších dravidských slovách demonštroval našu existenciu, kedy ešte mladšia Sanskritská India neexistovala. Vysvetlil, že my Sloveni sme pôvodným obyvateľstvom a sme tu odjakživa. Len naša kultúra nie je už na sto percent čistá, pretože je pomiešaná z kultúrami všetkých okolitých vyspelých národov. Oslovenie Slováci je nesprávne, veď žijeme na Slovensku, naše ženy sú Slovenky... správne pomenovanie je Sloveni! (Nerozumieme terminológii, ktorú používame. Meno Slovák je pejoratívne a pôvodne sme ho nikdy nemali, staré je 500 rokov)
Dr. Cyril A. Hromník poukázal tiež na skutočnosť (najmä v Etiópii je to zjavné), že Afriku nemožno pochopiť bez štúdia 3. tisíc r. pred Kristom. Svoju živú, energiou a rozsiahlym poznaním nabitú prednášku spestril rôznymi prekvapujúcimi príhodami. Takým bolo aj jeho stretnutie so žobrákom na ulici rušného mesta v Addis Abebe, ktorému na križovatke dal almužnu. Cestou naspäť po dvoch hodinách si ten istý žobrák pýtal od neho almužnu opäť. Na poznámku, že už mu etiópske mince dal, žobrák sa spýtal. „Čo už si prestal byť kresťanom?" Pána historika prekvapila múdrosť s ktorou sa stretol u jednoduchého etiópskeho žobráka.
A čo my - Sloveni - Slováci? Prestali sme už byť kresťanmi?
Elena Kaplanová

 

Dr. Cyril Hromník
Slovenský historik, archeológ, bádateľ v oblasti rannej histórii Afriky a Indického oceánu - Dr. Cyril A. Hromník sa narodil 19. februára 1942 v „Zemi Blaženosti" zvanej Spiš, na pokraji Slovenského raja. Pochádza z Hrabušíc pri Spišskej Novej Vsi. Po maturite odišiel študovať do Prahy, kde v roku 1967 dokončil fakultu filozofie, katedru orientalistiky a afrických štúdii Karlovej Univerzity v Prahe, odbor história Afriky a portugalčina. Študoval históriu Afriky, Pyrenejského polostrova a Latinskej Ameriky, portugalčinu, španielčinu, swahilčinu, hauštinu, arabčinu, hebrejčinu, hindštinu, sanskrit, tamilčinu, okrem toho angličtinu, ruštinu a latinčinu. Tamilčina patrí k najstarším Drávidským jazykom, siahajúcim až do doby bronzovej. Po okupácii v 68-mom odišiel do Spojených štátov, kde pokračoval v štúdiách na Syracuse University, v Syracuse, New York (1968 - 1977) v oboroch histórie Afriky, južnej Ázie a Latinskej Ameriky a tiež hindčiny, a kde v roku 1977 získal titul PhDr. Vďaka päťročnému grantu a ďalšej podpory predsedu najväčšej juhoafrickej firmy Harryho Openheimera (The Chairman's Fund Educational Trust of Anglo American and De Beers), Dr. Hromník začal s výskumom rannej histórie Afriky, ktorá nevyhnutne viedla k histórii Indie, Indonézie, Etiópie, Arábie, a k zámorskej expanzii Portugalska.

Už celé desaťročia sa zaoberá výskumom pôvodu Quenov alebo Otentooouov , známych pod menom Hottentoti a bantuskými jazykmi hovoriacich čiernych Afričanov. O korene Slovenov (Slovákov) sa intenzívnejšie začal zaujímať pred tridsiatimi rokmi vďaka 5 ročnému grantu od predsedu najúspešnejšej a najväčšej juhoafrickej spoločnosti Dr. Harryho Openheimera. Ten mu umožnil dlhodobý pobyt v Indii, kde študoval tamilčinu a robil výskum v arceológii, jazykoch a hlavne náboženstvách Indie.

Jeho výskum, či už vykopávaný v Prahe, Portugalsku, spojených štátoch amerických, Indii, Etiópii, Británii, Francúzsku alebo na Srí Lanke, Borneu a Celebese v Indonézii, sa zameriaval na Afriku a jej historické kontakty s Indiou, na základe čoho vyšla jeho kniha Indo-Africa: Towards a New Understanding of the History of Sub-Saharan Africa a množstvo článkov.

Tento transoceánsky výskum dal Dr. Cyrilovi A. Hromníkovi možnosť nahliadnuť aj do sféry prastarých indo-európskych vzťahov. Postupne zistil, že to, čo je v Strednej Európe len hmlistým pojmom o našich indo-európskych jazykových koreňoch, má svoje dedukovateľné historické pozadie a svoju skutočnú historickú chronológiu. Že pôvod slovenských Turíc, slovenskej vatry alebo slovenskej Veľkonočnej kúpačky má svoje historické vysvetlenie a to nesiaha do nedávnej doby pohanskej pred príchodom Konštantína -Cyrila a Metoda, ale že ho nájdeme až v dobe bronzovej, teda až okolo roku 3000 pred Kristom. Podklad o tom dodnes existuje a je rozlúštiteľný, i keď je väčšinou spísaný v ťažko prístupnej tamilčine, ktorou v dobe bronzovej hovorila celá India až po Mezopotámiu a ktorou sa dnes hovorí v tamil nadu v Južnej Indii. Z toho vyplýva, že korene Slovenov (Slovákov) neležia v nedávnom (5-.stor.) "sťahovaní národov", ako sa u nás bežne traduje a tzv. „vedecky argumentuje", ale vo vzdialenej dobe bronzovej, keď dravidskí prospektori, kovoliatci a náboženskí učenci a reklusi, v spolužití s vtedajšími karpatskými horalmi, uhnietli prapôvodých Slovenov a dali im aj toto meno, ktoré dodnes prežíva na Slovensku.

Výskum Dr. Cyrila A. Hromníka zameraný na najstaršie korene Slovenov je priekopnícky! Znamená veľký príspevok do poznia našej identity. Je to prelomová práca, ktorá bude prepisovať celé naše poznanie dejín. Nestojí za ním Slovenská akadémia vied ani žiadna iná inštitúcia na Slovensku. Robí ho z vlastného záujmu, vlastných zdrojov, na vlastné náklady. Výsledkom jeho mnohoročného výskumu je objemný manuskript pod titulom Sloveni a Slovensko: velebníci Vlasatého Boha na horizonte histórie (cca 3200 pr. Kr. - 907 po Kr.).

Fotogaléria

23 fotografií