Jozef Tóth

Jozef Tóth

Titul: Mgr.

Cirkevný titul: Mons. titulárny kanonik, čestný dekan GBF UPJŠ

Ordinovaný: 23.02.1969

Miesto ordinácie: Košice

Vyššie a iné štúdia: čestný dekan GBF UPJŠ (1995)

Pôsobiská: 1969 - 90 mimo pastorácie, 1990 - 95 prodekan a vedúci Katedry dogmaticko - morálnej GBF UPJŠ, 1995 - na odpočinku

Narodil sa 20. marca 1925 v Haniske pri Košiciach v harmonickom prostredí poézie, viery a chudoby. Základná škola, vysokej úrovne, bola aj jeho základným kameňom Na ňom staval aj svoje gymnaziálne štúdiá v Košiciach, kde v roku 1946 maturoval.

Pred skončením štúdia v rokoch II. svetovej vojny vo vojenskom pracovnom tábore mu hrozil trest smrti, ktorému zázračne unikol.

Fascinovaný Evanjeliom a starozákonnými prorokmi a poučený biedou sveta sa rozhodol študovať teológiu. Po štúdiu teológie v Košiciach a Bratislave ho r. 1950 internovali do vojenských táborov nútených prác - PTP. Podľa jeho slov to bola "čierna Sorbona, univerzita, kde bol výkvet inteligencie a charakterných ľudí celého Československa". Vrátil sa r. 1954 ako politicky nespoľahlivý. Pracoval v rôznych podnikoch. Naposledy ako korektor v tlačiarňach. Roku 1969 bol začlenený do spoločenstva učeníkov Nazaretského. Dvadsať rokov pripravoval v katakombálnej Gréckokatolíckej cirkvi adeptov na kňažstvo. Roku 1990 bol pri zakladaní Gréckokatolíckej bohosloveckej fakulty  UPJŠ v Prešove, kde aj prednášal a bol jej prodekanom. Teraz je na superaktívnom dôchodku.

Knižne vydané diela:

Človek Jób hovorí s diablom

(- je antipólom diela Petra Lipperta Človek Jób hovorí s Bohom)

Evanjelium apoštola Judáša

(- sa tak isto pohybuje na okraji kontrastov. Je to pieseň o nekonečnej Božej láske, bez ktorej by nemohli existovať ani diabli, ktorí i v svojej nenávisti voči Bohu, bytostne tiahnu za Bohom, pretože jediné Centrum všetkého bytia a života je Boh. V týchto dvoch extrémnych podobách autor vyjadruje absurdnú, ale skutočnú pravdu, že aj negatívna cesta vedie k Bohu)

Spev košického tria

(- fragmenty zo života troch košických kňazov, mučeníkov, ktoré doteraz ešte neboli nikde spomenuté)

Piesne zo Solúna

(- z básnickej zbierky, tvoriacej tematický ucelený celok, dýcha na nás osobitá atmosféra nášho kresťanstva so svojou nedozernou teologickou i ľudskou hĺbkou. Zároveň básnik  poodkrýva paralely dejín vyvoleného židovského národa a nášho : Cyril- Mojžiš, Metod -Jozue)

Žalmy na rozhraní tisícročí

(-sú reflexiou na  150 jednotlivých biblických Žalmov, v ktorých je otázka bytia, existencie a zmyslu života človeka i sveta)

V rukopisoch sú zbierky básní:

Slnko pod zemou

Posolstvo

Babylonské piesne

Fotogaléria

7 fotografií