Kresbička drobná navždy visí v ráme aj v Považskej Bystrici

Kresbička drobná navždy visí v ráme aj v Považskej Bystrici
Kresbička drobná navždy visí v ráme aj v Považskej Bystrici

Júnové prvopiatkové dopoludnie sa v koncertnej sále Základnej umeleckej školy v Považskej Bystrici nieslo v duchu literárno-umeleckej prezentácie novej básnickej zbierky pre deti a mládež od Teodora Križku s názvom Kresbička drobná navždy visí v ráme, ktorá bola taktiež spojená s výstavou obrazov Zuzany Vaňousovej, sestry slávneho slovenského herca Jozefa Kronera. Práve obrazovú stránku zbierky sa podujala Zuzana Vaňousová - v symbióze s veršami Teodora Križku - obohatiť svojimi ilustráciami, ktoré sú v originálnom podaní maľbami na skle. Keďže v rodine Kronercov nie je núdza o talenty z rôznych umeleckých odvetví, tak Považskú Bystricu poctila svojou návštevou aj známa slovenská herečka, a dcéra spomínaného herca Jozefa Kronera, pani Zuzana Kronerová. Jej umelecký prednes vybraných básní z danej zbierky bol nádherným uzavretím tohto piatkového dopoludnia. Keďže som začal resumé tohto podujatia od jeho konca, spätne ozrejmím aj ďalšie sprievodné udalosti, ktoré v uvedený deň spríjemnili umelecký zážitok prítomným hosťom.

 


  Úvod patril hudobnému a hereckému vystúpeniu žiakov z miestnej základnej umeleckej školy. Svojimi výkonmi a estetickým cítením, interpretáciou autorových básní, cez prizmu výrazu pohybov tela, spevu a hovoreného slova, ukázali, že aj dnes nám rastú nové talenty, ktoré okrem prijímania často pochybných hodnôt súčasného sveta - doslova nútene servírovaných mnohými médiami - dokážu rozpoznať a umelecky verne znázorniť pravé hodnoty, siahajúce do hlbín tradičnej slovenskej kultúry, života prostého slovenského ľudu a jeho chápania zmyslu viery, dobra, lásky atď. Po vystúpení žiakov mali možnosť zúčastnení hostia vstúpiť do plodného dialógu s básnikom Teodorom Križkom a výtvarníčkou Zuzanou Vaňousovou. K tejto skutočnosti sa mnohí odhodlali a výsledkom bola podnetná diskusia, ktorá ozrejmila, čo viedlo oboch autorov k vzájomnej spolupráci a čo ich vôbec inšpirovalo vytvoriť to, čo ponúkajú súčasnému percipientovi. Teodor Križka poznamenal, že v súčasnosti má šťastie na stretnutie s ľuďmi, ktorých práve potrebuje. Zuzana Vaňousová zareagovala, že aj kvôli tomuto básnikovmu šťastiu prežíva skutočne nádhernú starobu. Pretože sa naplno venuje tomu, čo v nej dlhé roky prebývalo a čím môže dnes potešiť všetkých záujemcov o výtvarné umenie. 
Celkovo možno hodnotiť podujatie ako veľmi vydarené a prínosné. V neposlednom rade treba oceniť vynikajúcu prácu organizátorov - pracovníkov Považskej knižnice a Základnej umeleckej školy v Považskej Bystrici - ktorí v podstatnej miere prispeli k tomu, aby v kontexte preferovania duchovných a kresťanských hodnôt, nezostávali podobné literárno-umelecké prezentácie a vystúpenia len v podobe nenaplnených plánov a na chvoste za velebením postmoderných (často dekadentných) hodnôt.


Verím, že dané podujatie bude príkladom pre mnohé ďalšie kultúrne a osvetové inštitúcie, ktoré sprístupnia v podobnom duchu súčasným prijímateľom dôležité okamihy a hodnoty umeleckej tvorby, ktorá je viacerými slovenskými "pracovníkmi" v oblasti umenia zaznávaná práve kvôli ich duchovnému a kresťanskému akcentu.

Ján Gallik

Fotogaléria

13 fotografií