Pokorný rebel lásky a milosrdenstva v Považskej Bystrici
Pokorný rebel lásky a milosrdenstva v Považskej Bystrici
Keď sa pred rokom, v jedno júnové prvopiatkové dopoludnie, práve v koncertnej sále Základnej umeleckej školy v Považskej Bystrici, zmienil básnik a šéfredaktor dvojtýždenníka Kultúra Teodor Križka, pri prezentácii svojej knižky veršov pre deti a mládež s názvom Kresbička drobná navždy visí v ráme, o svojom edičnom pláne, ktorý mal na jeseň roku 2010 uzrieť svetlo sveta, netušil som, že ho budem 31. mája 2011, spolu s mnohými ďalšími významnými osobnosťami slovenskej kultúry, predstavovať čitateľskej verejnosti. Organizačný tím, zložený z výnimočných ľudí, pracujúcich v Považskej knižnici v Považskej Bystrici v spolupráci s pedagógmi ZUŠ – hudobnej a Gymnázia v Považskej Bystrici, sa však opäť zaslúžili o to, že posledný májový deň v roku 2011 sa písali literárne dejiny daného mesta i tejto kultúrnej inštitúcie. Mesto, knižnicu, a samozrejme, i koncertnú sálu ZUŠ – hudobnej, v ktorej sa napokon odohrávala výnimočná kultúrna udalosť, navštívil totiž muž, ktorý – ako hovorí jeho priateľ Teodor Križka – keby žil a tvoril v inej krajine, mal by už Nobelovu cenu za literatúru. Tento muž sa volá Jozef Tóth, gréckokatolícky kňaz, básnik, prozaik a človek s veľkým „Č". Jeho súborné Dielo Poézia a Dielo Próza, zostavil a v dôstojnom vydaní publikoval v roku 2010 práve už spomínaný, ďalší výnimočný človek a básnik, Teodor Križka.
Kultúrny sviatok v Považskej Bystrici sa začal privítaním Mons. Jozefa Tótha viceprimátorom mesta pánom Mgr. Mariánom Sopčákom v zasadacej miestnosti Mestského úradu v Považskej Bystrici, pričom pán viceprimátor sa taktiež zúčastnil literárno-kultúrneho večera v koncertnej sále ZUŠ - hudobnej. Podujatie otvorila klavírnou skladbou žiačka ZUŠ – hudobnej a následne študenti gymnázia, ktorí v rámci hudobno-poetického pásma predstavili život a tvorbu Mons. Jozefa Tótha, pričom vybranými básňami nezabudli ani na básnickú tvorbu Teodora Križku. Profesionálny prednes poézie predviedla moderátorka a herečka pani Hilda Michalíková, pričom slovo dostal i Mgr. Ján Gallik z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, ktorý v štúdii s názvom Jozef Tóth a jeho dielo nadčasových rozmerov ponúkol niekoľko interpretačných postrehov na súborné dielo Jozefa Tótha. Následne sa slova ujali už dvaja významní spisovatelia Jozef Tóth a Teodor Križka, ktorí všetkým zúčastneným ponúkli skutočne hodnotné myšlienky, ktoré budú rezonovať v duši každého prítomného ešte veľmi dlho. Teodor Križka v úvodnom slove odhalil zákutie svojich prvých stretnutí s dielom, ale i s osobou Mons. Jozefa Tótha a vzdal autorovi hold hodný jeho mena. Jozef Tóth následne prezentoval svoj pohľad na vlastnú tvorbu a spomenul, že to, čo napísal, dostal ako dar, ktorý má ako pastier povinnosť odovzdať tým, ktorí mu i v kňazskej službe boli zverení samotným Bohom. V spoločnej diskusii so zúčastneným publikom odpovedali obaja autori na otázky veľmi otvorene, múdro a priamo. Veď slová o láske, ktorá je vzťahom od pridájania dieťatka na matkiných prsiach až po smrť, ktorej sa netreba báť, pretože je len kľučkou na dverách do večnosti, patria medzi slová, z ktorých iskrí životný optimizmus a sila, a to aj napriek tomu, čo musel Jozef Tóth vo svojom živote vytrpieť, a že i dnes, keď sa v danom roku dožíva 86 rokov, trápený chorobou, dokáže ukázať všetkým generáciám, kto je tá Pravda, ktorej je po celý svoj život verný.
Zostáva nám len dúfať, že podujatia takéhoto typu a s takýmito vzácnymi ľuďmi, budú pravidelnou záležitosťou na slovenskej literárno-kultúrnej scéne, kde sa duchovno-kresťanské hodnoty dostávajú do popredia nie preto, aby niekoho silou-mocou presviedčali o význame kresťanskej viery, ale jednoducho preto, že sa v nich nachádza Dobro, Múdrosť, Krása, Láska a Pravda, ktorá nám ponúka nie pseudohodnoty duševných skrachovancov, ale skutočné hodnoty, hlboko obsiahnuté aj v slovách Jozefa Tótha z prózy Evanjelium apoštola Judáša: „A nebude na zemi človeka, s ktorým by som sa nestretol."
Ján Gallik