Seminár hudobných knihovníkov
Univerzitná knižnica v Bratislave, Slovenská národná knižnica v Martine, Verejná knižnica Michala Rešetku v Trenčíne, Slovenská národná skupina IAML (Medzinárodné združenie hudobných knižníc, archívov a dokumentačných stredísk) a Spolok slovenských knihovníkov otvorili v stredu 23. septembra dvojdňový 29. seminár hudobných knihovníkov z celého Slovenska pod názvom Na počiatku (ne)bol fonograf - história záznamu zvuku. Semináre sa konajú každoročne v sídlach členov IAML, v našom kraji sú členmi spoluporiadajúca Verejná knižnica M. Rešetku v Trenčíne a Považská knižnica v Považskej Bystrici. V našom krajskom meste sa seminár po prvýkrát konal v roku 1991 ako stretnutie pracovníkov hudobných oddelení okresných a mestských knižníc na Slovensku a krajská knižnica bola spoluorganizátorom tohto podujatia vtedy s názvom Hudba od najstarších čias po renesanciu a jej sprístupňovanie.
Na seminári odzneli príspevky Priekopníci záznamu zvuku a najstaršie dejiny fonografie v priestore strednej Európy, Poznámky k pamiatkam dokumentujúcich vývoj záznamu zvuku vo vybraných múzeách, Joseph Haydn a Slovensko a Joseph Haydn v českých zbierkach, Situácia hudobného knihovníctva v roku 2008, Osobnosti hudobnej kultúry regiónu Trenčína, Karol Pádivý v spomienkach a dokumentoch a Dieťa v centre záujmu skladateľa a pedagóga.
Pravidelné stretnutia hudobných knihovníkov sa na Slovensku konajú už takmer tridsať rokov. Cieľom seminárov je nielen doplňovanie odborných hudobných vedomostí, ale aj výmena skúseností a nových poznatkov v oblasti hudobného knihovníctva. Hlavná časť seminára je vždy venovaná hudobnej problematike, dejinám hudby, jednotlivým hudobným štýlom, významným hudobným osobnostiam a podobne. Ďalšia časť seminára je zvyčajne venovaná najaktuálnejším otázkam hudobného knihovníctva na Slovensku.