Keď sa kultúra snúbi s vedou

Keď sa kultúra snúbi s vedou
Harmónia súvislostí - je spoločný názov projektu, v ktorom Považská knižnica v Považskej Bystrici uskutočnila svoj zámer - predstaviť čitateľom, návštevníkom, ale i širokej verejnosti Považskej Bystrice  a jej priľahlému okoliu jedinečné vedecké osobnosti z rôznych vedných odborov. Predstaviť, priblížiť čitateľom nielen odborné knihy, ale aj autorov vedeckých prác, štúdií.
Pri oficiálnom prijatí vzácnych hostí na MsÚ v Považskej Bystrici, primátorom mesta MUDr. M. Ademem, viceprimátormi Ing. Haviarom, Ing. Kubovičom a poslancom mestského zastupiteľstva p. Kardošom, pokladali si za česť doprevádzať  naše veľké morálne autority - hovorca JE Tomáša Galisa-  biskupa Žilinskej diecézy - ThLic. P. Holbička a kňaz PB farnosti dp. Galvánek v spoločnosti riaditeľky PK- Mgr. Viery Baničovej.
A tak na Mestskom úrade v Považskej Bystrici sa vo vzájomnej zhode a porozumení stretli predstavitelia mesta, cirkevní predstavitelia, kultúrni predstavitelia i zástupcovia printových i televíznych médií.
Profesor Ďurica najskôr vyzdvihol jedinečné vedenie knižnice s akým sa na Slovensku stretol po prvýkrát! Druhým príjemným prekvapením hostí, bola celková atmosféra. Na príklade Rastica - Rastislava poukázal na dôležitosť spolupráce troch zložiek: " Ak civilná autorita, cirkevní predstavitelia a kultúrni predstavitelia spolupracovali v zhode - prekonali i ťažké obdobie národa". Preto vyzval na zachovanie spolupráce týchto troch zložiek.
Docent Vnuk zagratuloval Považskej knižnici ku krásnej činnosti, hovoril o tom, že žil a tvoril v prostredí slobodného sveta, pripomenul, že vernosť tradíciám kresťanskej minulosti je najlepšou zárukou našej budúcnosti. Život v cudzine prehĺbi lásku k vlasti. Je to ako so zdravím a človek si to uvedomí,  keď ho  stratí. Láska k vlasti je živá sila!
Obaja páni profesori žili, pracovali v exile, v prostredí slobodného sveta a neboli na rozdiel od našich vedcov obmedzovaní v slobodnom bádaní ničím. Mali prístup do všetkých archívov sveta, Vatikánom počnúc, Izraelom končiac. Opakovane bývali prekvapení, aké chabé, nepresné informácie o našich dejinách majú často vzdelaní ľudia. V Nemecku po páde totalitného systému prepustili naraz 1504 profesorov a na ich miesto prijali 300-400 nových, nezaťažených komunistickou minulosťou. Dôvod bol jednoduchý: - "radšej necháme naše školy a univerzity v didaktických ťažkostiach 3-4 roky, ale nedovolíme, aby tí čo otravovali 40 rokov, ďalej deformovali našu mládež."  Žiaľ na Slovensku k takejto okamžitej náprave nebola a doteraz nie je vôľa najvyšších miest z žiadnej doterajších vlád! Nabádali neodsudzovať propagandu okolitých štátov - naopak - učiť sa od nich! Sťažovať sa na Maďarov, Čechov... je smiešne! Za 16 rokov samostatného slovenského štátu sme neurobili v tomto smere prakticky nič! Vinu na tom nemá nik iný, len my Slováci! Učme sa od nich! Pri múdrych vladároch, nadšených, oduševnených kultúrnych pracovníkoch, prekonáme všetky ťažkosti!
Motto, ktorého sa obaja páni historici pridŕžajú, je v prvom rade ich svedomie. Tiež vyhlásenie Leva XIII, pri otvorení tajného vatikánskeho archívu: - nič nezamlčujte, nič nepridávajte, ale svedomito hľadajte pravdu!
Hovorca biskupa ZA diecézy ThLic. P. Holbička vyjadril veľké povzbudenie a vďačnosť, že Považská knižnica pozvala práve takýchto význačných historikov, ktorí majú čo povedať súčasnému človeku. Odporúčal prizývať takéto osobnosti i v budúcnosti a pokračovať v takejto činnosti, kým ešte takéto význačné osobnosti medzi sebou máme. Pripomenul, že je milo prekvapený aj prijatím na MsÚ. Faktom, že i predstaviteľom mesta záleží na tom, koho tu máme! Prekvapila i potešila ho naplnená sála knižnice. Predpokladá, že ľudia sú navyknutí na kvalitné kultúrne podujatia Považskej knižnice. Že sú tu zapálení pracovníci, ktorým záleží na skultúrňovaní verejnosti a tiež vyzdvihol dobrú propagáciu podujatia. Zaďakoval za to, čo Považská knižnica pre obyvateľov robí a vyslovil nádej, že to nebolo naposledy.
O 15.00 hodine pobočka PK na sídlisku SNP bola do posledného miesta zaplnená  poslucháčmi všetkých vekových skupín. Kratučkou zdravicou privítali študenti gymnázia hostí a už nasledovala viac ako zaujímavá prednáška, debata, odpovede na otázky, ktorej priebeh bravúrne moderoval  šéfredaktor Kultúry - Teodor Križka. Prízvukoval, že mu je cťou, že prof. Ďurica a doc. Vnuk, prijali pozvanie do Považskej knižnice na dialóg. -
"... ak si nepovieme pravdu sami o sebe, nik iný ju za nás nevysloví. Média prichádzajú na trh, nie aby šírili pravdu, ale aby zarábali. Sme sústavne zrážaní na kolená. Štát sám o sebe je len škrupinkou a tú treba naplniť obsahom. Dnes sa využívajú najmodernejšie sofistikované metódy, ako ohlúpiť človeka! Dochádza k morálnej kríze, ktorej  kríza hospodárska je iba dôsledkom..."
Považská knižnica sa teší každému otvorenému srdcu, ochotnému čítať, študovať, načúvať, spoznávať, hľadať podstatu.
Veď našou snahou je objavovať, čerpať z hĺbky priezračnej čírosti Prameňa, ku ktorému si,  žiaľ, často sami zatarasujeme cestu.

Fotogaléria

11 fotografií