Nadčasový Ľudovít Štúr odborný seminár

Považská knižnica v Považskej Bystrici v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja zorganizovala dňa 25.11.2015 odborný seminár - Nadčasový Ľudovít Štúr pri príleţitosti 200. výročia narodenia Ľudovíta Štúra, v Roku Ľudovíta Štúra (2015), vyhláseného a podporeného Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky.V programe odborného seminára odzneli príspevky literárnych vedcov - Mgr. Kataríny Žeňuchovej, PhD.; Mgr. Jána Gallika, PhD.; Mgr. Dominiky Tekeliovej, PhD.; PhDr. Ľubice Juríčkovej a umelecký prednes Márie Schlosserovej.

Mgr. Katarína Žeňuchová, PhD. (1975)Mgr. Katarína Žeňuchová, PhD. (1975)

Vedecká pracovníčka Slavistického ústavu Jána Stanislava Slovenskej akadémie vied. V rámci svojho výskumu sa venuje ľudovej prozaickej tvorbe v karpatskom priestore so zreteľom na historický jazyk a folkloristiku. Je členkou Národopisnej spoločnosti Slovenska pri SAV, pracuje ako výkonná redaktorka časopisu SlavicaSlovaca, externe prednášala na Filozofickej fakulte Masarykovej univerzity v Brne a v súčasnosti je externou členkou Katedry etnológie a etnomuzikológie Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Za svoje dielo Samuel Cambel na pomedzí vedných disciplín (2009) získala Cenu Národopisnej spoločnosti Slovenska a Cenu Slovenskej akadémie vied.


Mgr. Ján Gallik, PhD.Mgr. Ján Gallik, PhD. (1983)

Vysokoškolský pedagóg, výskumný pracovník a tajomník Ústavu stredoeurópskych jazykov a kultúr fakulty Stredoeurópskych štúdií Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Vo svojom výskume sa zaoberá predovšetkým slovenskou literatúrou (katolícka moderna), kultúrou a slavistikou. Je autorom vedeckých monografií ako Ján Haranta v literárno-kritickom kontexte (2011) a Spiritualita v slovenskej literatúre pre deti a mládež (2014). Je členom odbornej poroty dvoch celoslovenských súťaží v písaní poézie a prózy – Jurinova Jeseň v Čadci a Cena slovenského učeného tovarišstva v Trnave.

Mgr. Dominika Tekeliová, PhD.Mgr. Dominika Tekeliová, PhD. (1988)

Absolventka odboru prekladateľstvo-tlmočníctvo na Katedre translatológie Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre so zameraním na anglický a slovenský jazyk a kultúru. V rámci svojho doktorandského štúdia v Slavistickom ústave Jána Stanislava SAV v Bratislave sa hlbšie zaoberala slovenským jazykom a kultúrou, svoj výskum zamerala na ľudovú prózu na prelome 19. a 20. storočia z hľadiska problematiky jazyka a žánru v dialektologických zápisoch ľudovej prózy.

PhDr. Ľubica JuríčkováPhDr. Ľubica Juríčková (1948)

Stredoškolská profesorka pôsobiaca v rokoch 1977- 2013 na Gymnáziu v Považskej Bystrici, (so zameraním) kde vyučovala slovenský jazyk a dejepis. V r.1981-2013 viedla študentské gymnaziálne DIVADILELKO VÝZVA zamerané na tvorbu slovenských autorov, s ktorým reprezentovala bystrické gymnázium doma i v zahraničí. Pripravovala študentov na prezentácie odborných prác do súťaží SOČ, AMAVET a Scientia pro futuro s výraznými úspechmi v rámci Slovenska a v medzinárodných súťažiach. Zapájala študentov do aktívnej činnosti v miestnej pobočke MATICE SLOVENSKEJ. Za pedagogickú činnosť a mimoškolské aktivity získala mnohé ocenenia.

plagát

Fotogaléria

20 fotografií