Rozprávková literárna hodina
Ako vznikla rozprávka o bágrikovi alebo rozprávková literárna hodina v knižnici
Február v Považskej knižnici sa začal naozaj netradične – prechádzkou po rozprávkovej krajine. Hneď prvého februára sa v našich priestoroch stretli piataci zo ZŠ Slovenských partizánov a spolu s knihovníčkou Jankou Trškovou a pani učiteľkou Evkou Žibrúnovou na dve hodinky prenikli do sveta rozprávok, fantázie a ilúzií.
Ale poďme po poriadku. Rozprávková literárna hodina bola rozdelená na viacero častí, najskôr im teta knihovníčka predstavila a prečítala ukážky od súčasných detských autorov napr. od Gabriely Futovej, Braňa Jobusa, Romana Brata.... a vysvetlila rozdiel medzi autorskou a ľudovou rozprávkou. Deti nielenže počúvali, ale všetko si aj pozorne zapisovali.
Hodina potom pokračovala testom, ktorý bol zároveň zameraný na rozbor rozprávok. Pani učiteľka im formou prezentácie cez premietacie plátno zadala kvízové otázky, napr. k hľadanému slovu mali určiť slovo opačného významu (antonymus) – z čoho vznikali celkom zábavné chvíle, veď nikto z náš netušil, že napr. rozprávková postava vodník má svoj protipól sušník, ako to vyšlo v teste piatakom. Ďalej hádali rozprávkové hádanky, tvorili rozmanité variácie, určovali synonymá....na záver testu bola drobnou odmenou ocenená najšikovnejšia žiačka Klárka.
Posledná časť hodiny patrila deťom. Každý z nich mal pripravenú krátku obrázkovú prezentáciu a všetkým ju nielen premietol, ale aj vysvetlil, prečo práve táto rozprávka je jeho naj. Napríklad sme sa dozvedeli, že Jakub má najradšej Tri oriešky pre popolušku, a to práve preto, že ju každý rok vysielajú na Vianoce, piatačka Barborka nám predstavila rozprávku O psíkovi Bodríkovi, ktorou ju uspával jej ocko. Samko má rád zase rozprávku O bágrikovi, ktorú si vymyslela jeho mamička. V kurze boli aj Pinocchio, Psíček a mačička, Slncový kôň...
Spolupráca medzi školou a knižnicou má už svoju tradíciu a tento rok bude pokračovať. V pláne máme viaceré spoločné projekty, na ktoré sa už teraz tešíme.
Šaradinová Antonia, Považská knižnica